Nematomas teatras
Nematomas teatras – tai spektaklis, kurį aktoriai vaidina viešoje erdvėje, apie tai nežinant aplinkiniams. Paprastai pasirenkamos tokios vietos, kuriose vyksta įvairios žmonių sąveikos, tame tarpe ir patyčios, diskriminacija, socialinė atskirtis. Nematomas teatras išprovokuoja tokias reakcijas ir tada įtraukia aplinkinius į diskusijas šiais klausimais. Patys to nežinodami, praeiviai tampa vaidinimo dalimi.
Tai, kas vyksta aplink mus, tampa tiek įprasta, kad to nebepastebime ir apie tai net nebegalvojame. Nematomas teatras padeda atkreipti dėmesį į problemas, neteisybę, savo pačių dalyvavimą socialinėse situacijose. Šis metodas padeda „išjudinti“ visuomenę ir skatina pamatyti įvairias perspektyvas ir sąmoningai pasirinkti savo poziciją.
Augustas Boalis, Peru. Problema – aukštas neraštingumo lygis šalyje.
- Veiksmas vyko apie 14 kilometrų nuo Limos senamiesčio esančiame turguje.
- Dvi aktorės buvo protagonistės.
- Viena jų prie daržovių prekystalio apsimetė esanti neraštinga ir atkakliai tvirtino, kad prekiautoja ją apgavo, pasinaudojo tuo, kad ji nemoka skaityti.
- Antroji aktorė peržiūrėjo skaičius, įsitikino, kad jie yra teisingi, ir patarė „neraštingai“ moteriai užsiregistruoti į raštingumo kursus.
- Pirmoji aktorė tvirtino esanti per sena tokiems dalykams, tuo metu senyva moteris, pasirėmusi lazdele, labai pasipiktinusi sušuko: „Netiesa, mielosios! Mokytis ir mylėtis žmogus niekada nėra per senas!“
- Augustas Boalis pripažįsta, kad ši moters reakcija taip pralinksmino aplink esančius žmones ir pačias aktores, kad tęsti spektaklio buvo nebeįmanoma. Bet greičiausiai net ir toks trumpas epizodas galėjo paskatinti kažką iš spektaklyje dalyvaujančių, bet to nežinančių, žmonių bent jau susimąstyti apie galimybę mokytis skaityti jau būnant suaugusiam.