Viešas renginys "Troškimų aikštė" Vilniaus autobusų stotyje, 2014 10 03.
Projektas "Piliečio kelias".
2014 metų spalio 3 dieną po tris dienas trukusios tarptautinės konferencijos, visi projekto „Piliečio kelias“ dalyviai patraukė į Vilniaus autobusų stotį, kur laukiamojoje salėje suorganizavo viešą renginį – interaktyvią konferenciją „Troškimų aikštė“.
„Troškimų aikštė“ – tai Augusto Boalio, „Engiamųjų teatro“ kūrėjo aprašyta erdvė, kurioje visi laisvi diskutuoti, išsakyti savo nuomonę bei troškimus, dalintis sunkumais, drauge juos spręsti, kurti ir vaidinti.
Autobusų stoties erdvė buvo pasirinkta neatsitiktinai – čia sudalyvauti renginyje galimybę turėjo ne tik projekto dalyviai ir kviestiniai svečiai, bet ir atsitiktiniai praeiviai, Vilniaus miesto gyventojai ir svečiai, atvykstantys ar išvykstantys iš sostinės, pasitinkantys atvykstančius. Dalis žiūrovų į renginį atvyko jau žinodami apie jį ir turėjo galimybę jame dalyvauti nuo pradžios iki pabaigos. Kitiems tai buvo malonus siurprizas, kiekvienas jų turėjo galimybę bet kada įsijungti į vykstantį veiksmą ir padalyvauti tiek, kiek galėjo. Praeiviai domėjosi vykstančiu renginiu, specialiais marškinėliais apsirengusių projekto dalyvių klausinėjo apie renginį, projektą, jo idėją. Visiems apsilankiusiems buvo dalijamos skrajutės anglų, lietuvių, latvių bei lenkų kalbomis, supažindinančios su projektu „Piliečio kelias“.
Nors sunku tiksliai įvardinti, kiek iš viso dalyvių apsilankė renginyje, nes dalis jų nuolat keitėsi, tačiau galime tiksliai pasakyti, kad jų buvo gerokai daugiau, negu planuoti 200.
Renginį pradėjo Lietuvos mokinių parlamento Švietimo ir mokslo komiteto narys, Vilniaus Simono Daukanto gimnazijos moksleivis Daumantas Stundžia nuostabiu grojimu akordeonu. Salė šį pasirodymą sutiko audringais plojimais, muzika pritraukė daug pro šalį keliavusių žmonių.
Renginio vedėja, psichologė Austėja Beinartaitė pirmajam sveikinimo žodžiui pakvietė Europos Parlamento narį Petrą Auštrevičių. Europarlamentaras ne tik pasidžiaugė vykstančiu renginiu, jo vieta ir idėja, bet ir pateikė pasiūlymą, kuriam buvo sunku atsispirti – penki pirmieji, parašę Petrui Auštrevičiui laišką ir nurodę, kad dalyvavo šiame „Piliečio kelio“ renginyje, bus pakviesti iš arčiau susipažinti su Europos Parlamentu Briuselyje!
Projekto organizatorius, dalyvius ir susirinkusius svečius taip pat pasveikino Kazimiero Simonavičiaus universiteto rektorius prof. dr. Arūnas Augustinaitis, pasakęs uždegančią kalbą bei projektą finansuojančios Europos Sąjungos programos „Europa piliečiams“ atstovė Lietuvoje Asta Visminaitė, kuri pasidžiaugė sėkmingu projekto įgyvendinimu ir tokiais renginiais Lietuvoje, kurie įtraukia piliečius į Europos Sąjungos gyvenimą.
Kazimiero Simonavičiaus universiteto absolventas, teisės magistras Maksimas Kozlineris susirinkusiems pristatė pagrindines projekto temas: Pagrindinių Europos Sąjungos teisių chartiją bei jos skyrius apie Orumą, Laisves bei Lygybę. Į šį pristatymą buvo įtraukti ir žiūrovai, šių teisių svarba atskleista vaizdingų pavyzdžių pagalba.
To, kas vyko po to, Vilniaus autobusų stotis tikrai dar nematė! Visi projekto dalyviai prisistatė labai neįprastai – atlikdami išvakarėse bendrai sukurtą ir surepetuotą būgnų pasirodymą. Jam prasidėjus, ritmas nuvilnijo per visą stotį – žmonės net iš lauko traukė pasižiūrėti, kas čia vyksta. Pasirodymui vadovavo perkusininkai Martynas ir Lina Sučylos.
Po trumpo prisistatymo Vilniaus Simono Daukanto gimnazijos moksleiviai suvaidino dvi Forumo teatro situacijas, atspindinčias žmogaus teisių pažeidimus, moderatorė Austėja Beinartaitė kvietė susirinkusius diskutuoti bei bandyti pakeisti situaciją geresne linkme. Žiūrovai pasiūlė įvairių galimų sprendimų, tad situacijas teko pervaidinti net po kelis kartus, kol galiausiai buvo pasiekti daugumai priimtini sprendimai.
Labai dėkojame Vilniaus autobusų stoties administracijai už suteiktą galimybę pabandyti viešas erdves panaudoti kitaip, įtraukti atsitiktinius praeivius į diskusijas apie žmogaus teises, skleisti Europos Sąjungos vertybes.
Projektą finansuoja Europos Sąjungos programa Europa piliečiams.